Pogoda w Polsce bywa kapryśna – po długim okresie zachmurzenia nadchodzą słoneczne dni, a wpuszczane do wnętrza światło zaczyna przeszkadzać w pracy i odpoczynku. Regulowane osłony przeciwsłoneczne pozwalają chronić oczy oraz zapobiec utracie koloru mebli i dekoracji. Korzyścią ze stosowania rolet, markiz czy plisów jest też oszczędność na klimatyzacji, zwiększenie prywatności czy poprawa wygody patrzenia w ekran.

Żaluzje plisowane – dekoracyjne plisy okienne

Plisowana żaluzja składa się z dwóch prowadnic i przesuwanych wzdłuż nich profili – listew, między którymi zamocowana jest tkanina. Prowadnice mogą być ułożone pionowo lub poziomo, w zależności od czego materiał będzie rozkładany na wysokość lub szerokość okna. Dzięki temu żaluzje plisowane są bardzo funkcjonalne – posługując się uchwytami zamocowanymi na profilach, można w łatwy sposób zasłonić dowolnie wybraną część okna. Sprasowana w harmonijkę tkanina może być jednolita kolorystycznie lub pokryta wzorami czyniącymi z niej dekorację przyciągającą oko. Dużą zaletą plisów jest to, że pasują także do okien o nieregularnych kształtach – odpowiedni model skutecznie zasłoni trójkątną lub trapezową szybę, czy też półokrągły świetlik.

Rolety materiałowe wielu rodzajów

W przeciwieństwie do plisów, w rolecie można przesunąć tylko dolny profil – u góry zaś, nad oknem lub szybą, przytwierdzona jest rura do rolowania tkaniny. Rolety materiałowe występują w bardzo wielu rodzajach, które różni między innymi materiał czy miejsce montażu. Dwuwarstwowa tkanina w modelach dzień-noc nie jest jednolita – ciemniejsze i jaśniejsze pasma dają przyjemny dla oka efekt w postaci pokrywających ściany i meble świetlistych pasów. Interesującą propozycją są też rolety ekranowe, zasłaniające tylko szybę, oraz montowane do ściany lub sufitu modele wolnowiszące, które przykrywają całe okno. Warto zwrócić uwagę także na osłony z kasetą – tkanina po zwinięciu jest w niej skutecznie ochroniona przed kurzem.

Innym rodzajem osłony materiałowej jest markiza, czyli niewielki daszek montowany nad oknem. Rozłożona w ten sposób tkanina nie tylko chroni znajdujące się pod nią osoby przed słońcem i deszczem, ale może też stanowić wspaniałą reklamę sklepu czy kawiarni. Ciekawą propozycją są markizorolety – wyposażone w daszkowato zagiętą tkaninę funkcjonalne refleksole. Naprawa rolet zewnętrznych tego rodzaju polega na wymienieniu przedartego materiału, uszkodzonych listew, bądź też – najczęściej – elementów regulujących ułożenie osłony.