Zewnętrzne osłony okienne stanowią skuteczniejszą izolację pomieszczeń niż modele wewnętrzne. Grube rolety efektywnie chronią wnętrze przed zimowym chłodem i letnimi upałami, co pozwala ograniczyć koszty ogrzewania oraz klimatyzacji. Tego rodzaju osłony lepiej wygłuszają też docierający z ulicy hałas i mogą stanowić nieprzekraczalną zaporę dla włamywaczy. Istotną kwestią jest również oszczędność miejsca w pomieszczeniu. Wystawiony na działanie czynników atmosferycznych materiał, musi być jednak odporny na deszcz oraz wiatr, dlatego rolety i żaluzje powstają najczęściej z mocnego i niepodatnego na korozję aluminium.

Okienne żaluzje fasadowe

Wytrzymałe żaluzje fasadowe są wykonane z aluminiowych listew zawieszonych na sznurkach. Za przesuwanie i obracanie lameli, mające na celu odsłonięcie lub przysłonięcie okna, odpowiada prosty system regulujący zakończony pokrętłem oraz uchwytem. Żaluzje okienne są lekkie, dzięki czemu można je z łatwością podnosić i opuszczać. Zaletą rozwiązania jest także estetyka – cienkie listwy sprawiają wrażenie delikatnego dodatku, a nie ciężkiej obudowy. Regulując ilość wpadających do środka promieni świetlnych, nie trzeba podnosić żaluzji – jednym ruchem ręki można obrócić lamele, aby wyjrzeć za okno lub zapewnić sobie prywatność.

Rolety zewnętrzne – skuteczna izolacja termiczna

Istnieją dwa rodzaje rolet zewnętrznych. Pierwszy z nich to modele ekranowe wykonane z tkaniny poliestrowej, PCV lub włókna szklanego. Grubość materiału wpływa na przepuszczalność światła, dzięki czemu wybierając model, można zadecydować o stopniu nasłonecznienia przysłoniętego wnętrza. Drugim rozwiązaniem są grube rolety zewnętrzne składające się z aluminiowych listew stanowiących skuteczny sposób na izolację wnętrza. Oba rodzaje osłon są rozwijane z zamocowanej nad oknem skrzynki, która może być ukryta pod tynkiem lub ociepleniem, co zwiększa estetykę elewacji. Podnoszenie i opuszczanie ciężkich, aluminiowych rolet może być ułatwione dzięki systemowi sterowanemu za pomocą pilota lub zamontowanego w ścianie kontrolera. W tańszych i prostszych modelach regulacja jest manualna. Wystarczy pociągnąć za sznurek owinięty na szpuli umieszczonej wewnątrz zwijacza – serwis rolet zewnętrznych często polega na wymianie uszkodzonej linki lub ponownym jej zaczepieniu na mechanizm.

Aluminiowe rolety chronią również przed włamaniem, skutecznie zwiększając bezpieczeństwo dobytku. Jest to przydatne zwłaszcza nocą, podczas wakacji czy w trakcie dnia, gdy domownicy są w pracy lub szkole. Naprawa rolet antywłamaniowych nie zawsze dotyczy uszkodzonego mechanizmu regulującego. Przy próbie podważenia listew lub przedarcia się przez nie, złodzieje mogą naruszyć strukturę pancerza, który stanie się nieszczelny. Serwis rolet antywłamaniowych jest przydatny również dlatego, że zniekształcona osłona może nie nawijać się na rurę, czego skutkiem będzie brak możliwości schowania lameli w skrzynce.